
Neurologická ambulance zajišťuje diagnostiku a léčbu celého spektra onemocnění nervového systému, tedy mozku, periferních nervů a dalších struktur. Díky úzké spolupráci s Nemocnicí Hořovice a specializovanými centry v nemocnicích vyššího typu je zajištěna plnohodnotná péče o pacienta.
- vertebrogenní obtíže od prostých bolestí zad po kořenové syndromy při výhřezu meziobratlové ploténky
- nemoci svalové – myopatie, myotonie, myozitidy
- poruchy nervosvalového přenosu – myasthenie, myasthenické sy
- postižení periferních nervů – polyneuropatie, mononeuropatie, kraniální neuropatie
- demyelinizační choroby – roztroušená skleróza
- postižení extrapyramidového systému
- epilepsie a epileptické syndromy
- dalších záchvatová onemocnění – např. neuralgie n. V, IX, Menierova choroba, migrenozní cefalea
EMG (Elektromyografie)
Elektrofyziologická metoda sloužící k zjištění funkčního stavu (diagnostice postižení) motorických nervových buněk v míše (např. onemocnění ALS), některých nervových kořenů, periferních nervů (často úžinový syndrom karpálního tunelu či polyneuropatie dolních končetin), nervosvalového přenosu (zejména dg. myasthenia gravis - MG), svalů (dg. myopatie) či průkazu zvýšené nervosvalové dráždivosti (tetanie).
Zahrnuje různé metody stimulace a registrace aktivity v periferním nervovém systému a svalu jako jsou neurografie (vyšetřuje rychlost vedení a některé další parametry vláken periferních nervů povrchovými kožními elektrodami), repetitivní stimulace (u vyšetření na MG opakovaně 8-10 stimulů nízkou frekvencí 2-3 Hz) a jehlová EMG (invazivní technika pomocí tenké jehlové elektrody zavedené přes kůži do svalu).
Vyšetření, které se provádí na doporučení praktického lékaře, neurologa či jiného specialisty (např. diabetologa, ortopeda), je převážnou většinou pacientů snášeno bez obtíží, v některých případech může být vnímáno jako lehce nepříjemné.
Speciální příprava není, je potřeba mít končetiny čisté, bez lokálně aplikovaných kosmetických či léčebných přípravků a přístupné. 24hodin před vyšetřením repetitivní stimulací se neužívají inhibitory cholinesterázy (léky užívané při terapii MG).
Ambulance Regionálního centra spasticity Nemocnice Hořovice – AKESO POLIKLINIKA
Vyšetřování a léčba pacientů se spasticitou končetin (např. po cévní mozkové příhodě, dětské mozkové obrně, u nemocných s roztroušenou sklerózou…) probíhá v kooperaci s Rehabilitační nemocnicí Beroun.
Kvalita péče je zajištěna spoluprací v problematice erudovaným neurologem (aplikátor botulotoxinu s ČNS certifikovaným neurosonologickým kurzem, funkční odborností pro elektromyografii), rehabilitačním lékařem, fyzioterapeutem, logopedem.
Injekční podání botulotoxinu do postižených svalů pod USG (ev. EMG) kontrolou provádíme též při fokální dystonii (mimovolní svalové křeče a stahy způsobující abnormální pohyby či polohy částí těla) zejména cervikální (postižení krčních svalů se stáčením, ukláněním, třesem hlavy), blefarospasmu (svírání očních víček), grafospasmu (křeč ruky při psaní), hemifaciálním spasmu (nekontrolovatelné záškuby svalů jedné strany obličeje) či do slinných žláz k mírnění hromadění a úniku slin v důsledku neurologických poruch.
Účinek terapie botulotoxinem trvá 2 až 4 měsíce, po jeho odeznění se injekce opakují.