Spektrum péče:
Ambulance se věnuje dospělým s následujícími obtížemi:
- Vyšetření a chirurgická léčba pro refluxní onemocnění jícnu a brániční kýlu.
- Vyšetření pro tříselnou nebo břišní kýlu, žlučníkové kameny, chronický zánět slepého střeva apod. se zajištěním operace v režimu jednodenní chirurgie
- Odstraňování kožních znamének, podkožních útvarů (pihy, névy, lipomy apod.)
- Ošetření menších úrazů (oděrky, tržné rány, podvrtnutí apod.)
- Léčba zánětlivých onemocnění kůže (abscesy, hnisání, záněty, furunkly apod.)
V chirurgické ambulanci pro léčbu refluxní nemoci jícnu a bráničních kýl se zabýváme především refluxním onemocnění jícnu (synonyma = GE reflux, GERD), které je způsobené nadměrným návratem žaludečního obsahu zpět do jícnu. Žaludeční šťávy dráždí a posléze poškozují slizniční povrch v jícnu, hltanu i hrtanu, podle toho, jak vysoko reflux zasahuje.
Brániční kýla je rozvolnění bráničních krur ( otvoru ze svaloviny) v místě průchodu jícnu přes bránici z hrudníku do dutiny břišní. Větším otvorem v bránici pak dochází k nasouvání horní části žaludku do hrudníku.
Příznaky refluxu dělíme na:
- klasické, které signalizují postižení dolního jícnu – mezi ně patří pálení žáhy, bolesti za hrudní kostí, návraty žaludečních šťáv (regurgitace), bolesti při polykání.
- mimojícnové ( extraezofageální), které jsou projevem poškození sliznic vyšších partií jícnu či oblasti hltanu a hrtanu. Pacienti si stěžují na pocity podrážděného hrdla (globus), chrapot, kašel, astma, záněty dýchacích cest, zápach z úst, časté záněty vedlejších dutin nosních apod. Příznaky se také mohou kombinovat i v závislosti na tom, jestli se ze žaludku vrací obsah kyselý či nekyselý.
Příčina refluxu je často kombinací více faktorů. Jedná se poruchu uzávěrového mechanizmu mezi jícnem a žaludkem – nejčastěji jde oslabení dolního jícnového svěrače a brániční kýlu. K tomu přispívají dědičné faktory, životní styl a stravovací návyky. Riziko zvyšují dráždivá strava, kouření, nadváha.
Vyšetření refluxu
- gastroskopie, která je základním vyšetřením, určí míru postižení (zánětu) sliznic v jícnu, může také odhalit nedomykavost jícnového svěrače či brániční kýlu.
- RTG vyšetření ( polykání kontrastní látky) je dalším vyšetřením, které se používá k ověření diagnozy refluxu – zjistí velikost brániční kýly.
- 24-hodinová pH metrie s impedancí – spočítá frekvenci refluxů a jejich korelaci s příznaky, které cítí pacient, ukáže také, jak vysoko reflux do jícnu zasahuje a odhalí i nekyselý reflux. Jícnová manometrie slouží k vyloučení poruchy peristaltiky jícnu. Spektrum pak doplňují vyšetření ORL a plicní specializace (mimojícnové příznaky).
Jak se reflux léčí
Nejprve je vždy snaha o konzervativní léčbu – úprava životosprávy ( jídlo 5x denně, poslední příjem 3 hodiny před spánkem) , zákaz kouření, redukce váhy. Omezit či vyloučit nevhodné potraviny.
Když režimová opatření nestačí, nastupuje medikamentózní léčba (PPI, H2 blokátory, prokinetika), pro někoho může být prospěšná i rehabilitace bránice ( nácvik bráničního dýchání).
Chirurgická léčba je indikována v případech kdy konzervativní léčba včetně medikace má nedostatečný efekt nebo se jedná o větší brániční kýlu.