„Zvýšená svalová aktivita při postižení mozku a míchy se pojí též se zkrácením svalu a poruchou hybnosti. Míra spasticity není vždy stejná, někteří lidé trpí lehkou svalovou ztuhlostí, jiní mají těžké, až bolestivé stavy. Pokud se svalové pnutí neobjeví ihned po cévní mozkové příhodě či jiném onemocnění, nemá pacient ještě vyhráno,“ vysvětluje neurolog MUDr. Jan Žák.
Status Regionálního centra spasticity byl neurologickému oddělení Nemocnice Hořovice udělen v roce 2022. Nyní mohou pacienti nově využít i ambulanci v AKESO POLIKLINICE v Praze, která je přidruženým pracovištěm hořovické nemocnice. Obě pracoviště nadále spolupracují i s Rehabilitační nemocnicí Beroun v rámci zajištění multidisciplinárního přístupu k léčbě.
„Spasticitu není možné vyléčit, ale včasným zahájením terapie ji umíme zmírnit, snížit tak diskomfort nemocných a zlepšit jejich kvalitu života,“ doplňuje Žák.
Základem léčby je rehabilitace zahrnující fyzioterapie zaměřené na protahování svalů, posilování svalů vykonávajícího pohyb, dlahování a ergoterapie. Důležitá je terapie farmakologická pomocí látky, která se též využívá na vyhlazení vrásek, a tou je botulotoxin podávaný injekčně do postižených svalů.
V záloze má lékař i další možnosti – může použít léky na uvolnění svalů (tizanidin, baclofen), ev. benzodiazepiny nebo léčebné konopí. U těžké spasticity k ovlivnění více svalových skupin je možné podávání baclofenu do páteřního kanálu pomocí pumpy. Krajním řešením je pak chirurgická léčba.
„V týmu, který se o pacienty stará, je neurolog, rehabilitační lékař, v této problematice vyškolení fyzio a ergoterapeuté a logoped, k dispozici máme ultrazvukový i EMG přístroj,“ dodává neurolog.