Lucie Bukáčková11. 10. 2024

Dobrý den, zoufale prosím o radu. Babičce (96 let) diagnostikovali TU hlavy slinivky, signalizujicim priznakem bylo náhle žluté zabarvení kůže. Ve FN Bohunicích byla hospitalizována něco přes týden, momentálně nám ji dali domu s tím, že nemohou nic dělat a doporučili nám hospicovou péči s tím, že babička zemře na kumulaci žluče, kdy už to tělo jednoho dne nezvládne. Zprůchodnění žlučových cest endoskopicky je znemožněno divertikly v jícnu, drenáž odmítají provést. Nyní máme babičku třetí den v domácí paliativní péči,.ale stále nám to vrtá hlavou. Opravdu je to správné rozhodnutí, nechat ji v podstatě zemřít na selhání jater, aniž by se jí pokusili zavést perkutánní transhepatsalni drenáž? Babička nejeví kromě žlutého zabarvení a úbytku na váze žádné jiné příznaky. Je při chuti, mobilní, orientovaná, bez bolesti. Považujeme to za neuzavřené a jsme v zoufalé situaci. Děkujeme.

Vážená paní Bukáčková, je mi to líto, ale doporučení kolegů z Brna je správné rozhodnutí, mám obavu, že další intervenční výkon by babičce více uškodil než pomohl. Je skvělé, že je v tuto chvíli bez obtíží.

MUDr. Vít Ulrych