Eva30. 9. 2024

Dobrý den, jsem po operaci prsu (prs zachován). Nádor: ER100%, PR100%, Ki67 -10%, grade1, uzliny nezasaženy, velikost 18 mm, metastaze:0. Budu podstupovat hormonální léčbu: LH-Rh a tamoxifen. Velice se obávám vedlejších účinků (trombóza, mrtvice, rakovina dělohy). Nebylo by lepší odstranit vaječníky operativně a vyhnout se tím lékům?Je mi 42 let, a léčím se ještě s RS (jsem na biologické léčbě). Jsem štíhlé postavy. Děkuji za odpověď. S pozdravem Eva

Dobrý den, odstranění vaječníků je alternativou hormonální léčbě LHRH, ale je to varianta nevratná, na rozdíl od farmakologické kastrace LHRH, kterou lze ukončit. Alternativou Tamoxifenu je léčba inhibitory aromatáz u pacientek, kde je Tamoxifen kontraindikován (např. pacientky s anamnézou hluboké žilní trombozy), gynekologické riziko lze hlídat pravidelným vyšetřením v půlročních intervalech. Inhibitory aromatáz mají zase jiné spektrum nežádoucích účinků. Doporučuji alternativy probrat s ošetřujícím onkologem.

MUDr. Vít Ulrych