Dětem byly pomocí moderní 3D skenovací technologie zkontrolovány zuby a celkový stav ústní dutiny. Tato zobrazovací metoda je zcela bezpečná, bezbolestná a neinvazivní. Výstupem byla pro každého účastníka tištěná vizualizace případných problémů spolu s doporučením další péče.
„Spolupráci se školami vnímáme jako klíčovou součást naší snahy přenášet prevenci do každodenního života. Naším cílem je, aby děti chápaly péči o zuby jako běžnou součást svého zdraví, nikoli až jako řešení problému,“ uvedl Mgr. Paris Charalampidis, Ph.D., ředitel pro marketing zdravotnického holdingu AKESO.
Na místě byly po celé dva dny přítomny dentální hygienistky z AKESO POLIKLINIKY, které nejen zajišťovaly samotné 3D skenování, ale věnovaly se i individuálním konzultacím s každým dítětem. Srozumitelně všem vysvětlily, co všechno skener sleduje, proč je důležité mít zdravé dásně a správně rostoucí zuby a jak se o ně ideálně starat. Hygienistky dětem předávaly tištěné výstupy ze skenování a věnovaly se i odpovědím na jejich zvídavé otázky – ať už šlo o mezizubní kartáčky, sladkosti nebo rovnátka.
„Pro rodiče je důležité vědět, co se v ústech jejich dětí skutečně děje. Díky 3D skeneru jsme mohli žákům během několika minut ukázat konkrétní problémová místa – například ortodontické nepravidelnosti, plochy, které si děti špatně čistí, nebo místa, kde hrozí vznik zánětu dásní. Dětem jsme navíc vysvětlili, jak správně používat dentální pomůcky jako jsou mezizubní nebo jednosvazkové kartáčky. Věříme, že když tyto informace dostanou i rodiče, snáze doma nastaví správné návyky ústní hygieny, které mají dlouhodobý vliv na zdraví zubů,“ doplnila Mgr. Petra Křížová, DiS., odbornice na dentální hygienu ze zubního oddělení AKESO POLIKLINIKY a vyučující na Stomatologické klinice 3. LF UK a FNKV v Praze.
Na důležitost ortodontické diagnostiky u dětí upozornila také MDDr. Sandra Hlinovská, vedoucí lékařka ortodontického oddělení AKESO POLIKLINIKY, která celý program odborně zaštítila.
„Včasná ortodontická diagnostika je klíčem ke zdravému vývoji zubů a čelistí. Pokud u dítěte odhalíme problém ve správný čas, můžeme předejít náročnější a zdlouhavé léčbě v budoucnu. Nejde jen o estetiku – nesprávné postavení zubů může ovlivnit i řeč, dýchání, trávení, držení těla, a dokonce i spánek. Takové školní akce jsou ideální příležitostí, jak dětem i rodičům ukázat, že ortodoncie může být součástí běžné preventivní péče – přirozeně a bez stresu.“
Akce se setkala s velmi pozitivním ohlasem a zdravotnický holding AKESO plánuje podobný program realizovat i na dalších školách v rámci Prahy a Středočeského kraje.